خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

شاهین: امارت اسلامی با بیش از 16 کشور روابط رسمی دارد

سهیل شاهین،، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه قطر گفت: دولت موقت افغانستان که در حال حاضر توسط امارت اسلامی در کابل تشکیل شده است، با بیش از 16 کشور از جمله روسیه روابط رسمی دارد.

شاهین در این ارتباط گفت: این 16 کشور دیپلمات‌های ما را پذیرفته‌اند و ما در سطح عملی با آن‌ها روابط دیپلماتیک داریم و برخی از آن‌ها در کابل سفارت فعال دارند.

سخنان آقای شاهین دربارۀ روابط رسمی با 16 کشور از جمله روسیه در شرایطی اعلام شده که چند روز پیش از آن، «دیمیتری ژیرنوف» سفیر روسیه در کابل با اشاره به سفر وزیر صنعت و تجارت دولت موقت در افغانستان به مسکو گفته بود که روسیه در راستای منافع ملی خود با هیئت حاکمه افغانستان همکاری می‌کند.

ژیرنوف به «اسپوتنیک» گفت: «طالبان، صرف نظر از اینکه چگونه آنها را فهم می‌کنند، واقعیتی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. بنابراین باید در جایی که با منافع ما سازگار است و برای حل مشکلات پیش روی روسیه لازم است، با آنها کار کنیم».

وی افزود مذاکرات با هیئت امارت اسلامی که شامل اقتصاددانان و سرمایه‌داران است، دنبال می شود.

سفیر روسیه ادامه داد این هیئت قصد دارد نفت، سایر منابع انرژی، گندم، آرد و روغن آفتابگردان از روسیه تهیه کند.

ژیرنوف با اظهار اینکه هیئت طالبان قرار است از شهر کازان روسیه نیز بازدید کند، اضافه کرد: این گونه تماس‌ها برای توسعه روابط بین‌منطقه‌ای ضروری است.

این دیپلمات روس پیش از این نیز با تأکید بر ضرورت تعامل با حکوت حاکمۀ فعلی در افغانستان گفته بود واقعیت این است که امارت اسلامی عملاً مسئولین افغانستان هستند و هیچ جایگزینی برای آنها وجود ندارد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق