خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

پاکستان؛ اعتراض باشنده‌گان مناطق قبایلی بر ضد طالبان پاکستانی

باشنده‌گان مناطق قبایلی در پاکستان بر ضد طالبان پاکستانی دست به اعتراض زدند. آنان در هراس‌اند که مبادا طالبان پاکستانی وزیرستان شمالی را تصرف کنند.

شهروندان پاکستان که در نزدیکی مرز با افغانستان زنده‌گی می‌کنند، بر ضد تقویت جنگجویان اسلامگرا در این مناطق دست به اعتراض زدند. این معترضان از حکومت پاکستان خواستند که اقدامات جدی را برای جلوگیری از تصرف وزیرستان شمالی از سوی شبه نظامیان اسلامگرا روی دست گیرند.

سخنگوی طالبان پاکستان این اعتراض مردم را سبوتاژ نامید و گفت که از سوی غربی‌ها تمویل شده است.

بر بنیاد اظهارات پولیس محلی، اعتراض کننده‌گان جادۀ عمومی را که این منطقه را به سایر شهرهای پاکستان وصل می‌کرد، شام پنجشنبه این هفته مسدود کردند.

آنان پرچم‌های سیاه را علیه طالبان بر بام‌های منازل خود نیز به اهتزاز درآوردند.

منطقۀ سوات در نزدیکی وزیرستان شمالی هم گواه راه اندازی یک حرکت اعتراض مشابه بوده است.

منطقۀ وزیرستان شمالی در نزدیکی افغانستان، تا سال ۲۰۱۴ پایگاه مهم طالبان پاکستانی دانسته می‌شد. اعضای این گروه در اثر عملیات نیروهای ارتش پاکستان مجبور شدند که به خاک افغانستان فرار کنند.

اسلام آباد روابط بسیار پیچیده ای با تحریک طالبان (تی تی پی) پاکستان دارد، و طبق گزارش‌ها، این گروه شبه نظامی روابط نزدیکی با طالبان افغانستان دارد.

طالبان پاکستانی همچنان به مواضع نظامی این کشور حمله کرده‌اند و به همین دلیل نارضایتی شدیدی در اردوی این کشور وجود دارد. افراد این گروه مسلح در سال ۲۰۱۲ ملاله یوسفزی را مورد شلیک قرار دادند. ملاله بعداً به دلیل تلاش‌هایش برای ترویج آموزش در زادگاهش سوات، جایزه بین‌المللی نوبل را دریافت کرد. بنابراین، زمانی که مقامات پاکستانی تصمیم به آغاز گفتگوهای صلح با تحریک طالبان پاکستان گرفتند، این تصمیم به طور گسترده در پاکستان محکوم شد.

پس از ماه اگست سال ۲۰۲۱، امارت اسلامی افغانستان نقش میانجی را در مذاکرات بین طالبان پاکستان و اسلام‌آباد ایفا کرده است. تاکنون چندین دور گفتگوها در کابل برگزار شده است اما نتیجه قابل توجهی به دست نیامده است. در نتیجه مذاکرات در ماه می، روی آتش بس دایمی در برابر آزادی ده‌ها جنگجو و فرمانده تحریک طالبان پاکستان توافق صورت گرفت، اما تحلیل‌گران معتقدند که این توافق همچنان به طور گسترده و مداوم نقض می‌شود.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق