خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

معافیت یا عدم معافیت اعضای تحریم شدۀ امارت اسلامی امروز معلوم می‌گردد

شورای امنیت سازمان ملل متحد در میان اختلاف‌های درونی‌اش، امروز تصمیم می‌گیرد که معافیت سفر ۱۳ مقام امارت اسلامی تمدید شود یا این‌که آن‌ها مورد تحریم قرار گیرند.

با این حال، آمریکا، بریتانیا و فرانسه، سه عضو دایمی شورای امنیت می‌خواهند تا سفر مقام‌های امارت اسلامی محدود شود.

اما روسیه و چین، دو عضو دیگر دایمی این شورا می‌خواهند تا ۱۳ مقام امارت اسلامی از معافیت در سفر‌های‌شان برخوردار باشند.

هر دو کشور می‌خواهند تا مقام‌های امارت اسلامی در کنار سفر به چین و روسیه، به قطر و کشور‌های منطقه نیز اجازه سفر داشته باشند.

ایالات متحدۀ آمریکا پیشنهاد کرده که از میان ۱۳ مقام امارت اسلامی، ۷ تن آن‌ها از سفر ممنوع شوند و برای ۶ تن دیگر، معافیت سفر داده شود اما تنها برای ۹۰ روز و سفر هم فقط به قطر.

در این میان، حکومت امارت اسلامی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا رهبران و مقام‌های آن‌ها را با تحریم مسافرت، مورد فشار قرار ندهد.

سازمان ملل متحد محدودیت‌های سفر بر ۱۵ تن از اعضای امارت اسلامی را در سال ۲۰۲۰ حذف کرد تا آنها در گفت‌وگو‌های صلح دخیل باشند.

اما حدود دو ماه پیش، شورای امنیت سازمان ملل متحد نام‌های دو مقام امارت اسلامی را از فهرست معافیت سفر دور کرد.

عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت امارت اسلامی و سید احمد شهید خیل، معاون وزارت معارف امارت اسلامی از این فهرست بیرون شده‌اند.

هر دوی آن‌ها به بستن مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم و محدود کردن دختران و زنان از آموزش و کار متهم هستند.

این در حالی است که کشور‌های غربی به ویژه آمریکا به خاطر وارد شدن اتهام‌ها در خصوص نقض حقوق زنان و دختران توسط امارت اسلامی، تشکیل ندادن حکومت همه شمول و برخی مسایل دیگر خواهان وضع تحریم مسافرت بر مقام‌های امارت اسلامی شده‌اند.

رادیو آزادی

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق