خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سیلاب‌ها در ولایت ننگرهار و لغمان جان هفت تن را گرفت

مقامات امارت اسلامی می‌گویند که در یک شبانه روز گذشته، حدود هفت نفر در اثر جاری شدن سیلاب‌ها در ننگرهار و لغمان جان باخته‌اند.

محمد نسیم حقانی، سخنگوی این وزارت روز شنبه گفت که بر اثر جاری‌شدن سیلاب‌ها، شش تن در ننگرهار و یک تن دیگر در لغمان جان باخته است. او افزود:

«این سیلاب‌ها خسارات زیاد مالی نیز به همراه داشته است. صدها خانه به طور کامل و یا قسماً تخریب شده است. همچنان هزاران جریب زمین زراعتی در نتیجۀ جاری شدن سیلاب تخریب شده است. سیلاب‌ها در حدود ده ولایت شامل ارزگان، کندهار، زابل، میدان وردک، ننگرهار، لغمان، پنجشیر و پروان سرازیر شده است.»

مسئولان امارت اسلامی می‌گویند که علاوه بر تلفات سیل در ولایت ننگرهار و لغمان، در ولایات دیگر کشور نیز شاهد سیلاب‌های متعدد بوده است که مردم آسیب‌دیدۀ انتظار کمک‌رسانی را دارند.

بی بی جماله باشندۀ ولایت ننگرهار می‌گوید که خانه‌اش بر اثر جاری‌شدن سیلاب تخریب شده و در انتظار کمک است.

«هیچ چیز ندارم، به همه معلوم است. پسرم خانه‌اش جدا بود. این اتاق من بود و این اتاق دیگر از آن‌ها بود، اموال خود را آن‌جا مانده بودیم اما همه چیز ما را سیلاب بُرد.»

میراجان، باشندۀ دیگر ولایت ننگرهار است. او هم می‌گوید که سیلاب خانۀ‌شان را ویران کرده و اکنون در جستجوی سرپناه است.

«خانۀ ما را سیلاب کاملاً برده است. همین قدر کردیم که سر خود را نجات دهیم. هیچ چیز برای زنده‌گی نداریم.»

با این حال، وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی امارت اسلامی می‌گوید که سیلاب‌ها در افغانستان باز هم از مردم قربانی گرفته و باعث خسارات هنگفت مالی شده است.

این در حالی است که در پی جاری‌شدن سیلاب‌های اخیر در برخی از ولایات کشور، امارت اسلامی از جامعۀ جهانی خواسته است تا در زمینه با مردم آسیب‌دیده همکاری‌‌های لازم را تدارک بیند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق