خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

اعتراض دانش‌آموزان دختر در ولایت پکتیا در پی مسدود شدن دوبارۀ دروازه‌های مکاتب

ده‌ها دختر دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم امروز (شنبه، 19 سنبله) در ولایت پکتیا به دلیل مسدود شدن دوباره مکاتب تظاهرات کردند.

پس از این‌که دو هفته پیش شماری از مکاتب دختران در ولایت پکتیا باز شد، اما بار دیگر دروازۀ مکاتب به روی این دختران بسته شد.

یکی از باشنده‌گان ولایت پکتیا که به دلایل امنیتی از افشای نامش خودداری کرد، به رادیو آزادی گفت: «دخترانی که امروز به مکتب رفته بودند، با چشمان پر از اشک دوباره به خانه های‌شان برگشتند و شماری هم به شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا رفته، صدای‌شان را در برابر این اقدام طالبان بلند کردند.»

با این حال، ویدیوهای متعدد از این تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شوند.

در یکی از این تظاهرات، یک دانش‌آموز مکتب با صدای گریه آلود، می‌گوید: «چرا با احساسات ما بازی کرده و چرا ما را ناامید به خانه‌های ما باز می‌گردانید؟ ما قشر مظلوم هستیم.»

دو هفته پیش چهار مکتب دختران بالاتر از صنف ششم در شهر گریز مرکز ولایت پکتیا و یک مکتب در ولسوالی سمکنی این ولایت که هزاران دختر بالاتر از صنوف ششک در آن مشغول آموزش هستند، با مشورت مدیران مکاتب و والدین دختران باز شده بود.

در برخی گزارش‌های تایید نشده، گفته شده که به دستور مسئولین امارت اسلامی، مدیران این پنج مکتب در ولایت پکتیا دستگیر شده‌اند.

چندی قبل ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفته بود که حکومت در حال بررسی این موضوع است که مکاتب در ولایت پکتیا به دستور چه کسی باز شده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق