خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سفیر سابق آمریکا: افغانستان آدمی مثل زلنسکی ندارد

سفیر سابق امریکا در افغانستان می‌گوید افغانستان آدمی مثل زلنسکی ندارد.

سفیر سابق آمریکا در افغانستان گفت که مردم وضعیت اوکراین را می‌بینند و بعد می‌پرسند چرا کسی مانند زلنسکی در افغانستان نبود؟

رونالد نیومن، سفیر سابق آمریکا در افغانستان اظهار کرد: «البته نیروهای امنیتی افغانستان سال‌ها جنگیدند و در دو سال اخیر به تنهایی می‌جنگیدند. چون امریکایی‌ها جنگ نمی‌کردند. اما در افغانستان اساسا چیزی وجود نداشت که همه برای آن بجنگند و جان خود را از دست بدهند.»

با این حال رونالد نیومن افزود «البته نیروهای امنیتی افغانستان سال‌ها جنگیدند و در دو سال اخیر به تنهایی می‌جنگیدند. چون امریکایی‌ها جنگ نمی‌کردند. اما در افغانستان اساسا چیزی وجود نداشت که همه برای آن بجنگند و جان خود را از دست بدهند.»

به گفته وی، مسئولیت شکست در افغانستان بین رهبران آمریکا و افغانستان مساوی است.

سفیر سابق آمریکا به افغانستان اینترنشنال گفت که نگران آینده افغانستان است.

او می‌گوید که امارت اسلامی اشتباهات گذشته را تکرار می‌کند، «اشتباهاتی را که طالبان بار اول به قدرت رسیدند، حالا مرتکب می‌شوند.»

وی افزود که امارت اسلامی در آن زمان هم تصور می‌کردد همه قدرت را در اختیار دارد و برای دیگران سهمی نمی‌داد.

آقای نیومن تاکید کرد: «این رویکرد طالبان، دامنۀ مخالفان‌شان را در آن زمان بیشتر کرد و در نهایت مجبور به فروپاشی حکومت‌شان شد.»

به باور این دیپلومات سابق آمریکا، اگر امارت اسلامی حالا هم به خواست‌های مردم توجه نکند، وضعیت دوباره تکرار می‌شود، به ویژه اینکه در بیست سال گذشته شمار زیادی از مردم افغانستان به این باور رسیده‌اند که زنان باید حقوق برابر داشته باشند، رسانه‌ها باید آزاد باشند و همه مردم در حکومتداری سهم بگیرند.

او در این گفتگو ابراز امیدواری کرد که نیروهای مردمی ناپدید نشوند و برای آینده‌ای بهتر برای افغانستان کار کنند.

منتظر کمک آمریکا ماندن، اشتباه است

سفیر سابق امریکا در افغانستان خطاب به کسانی که همچنان امیدوار به کمک آمریکا هستند، گفت که دست از دود کردن چرس افغانی بردارند و خیال‌پردازی درباره کمک‌های آمریکا را از ذهن خود دور کنند.

او با بیان اینکه باید متوجه واقعیت‌های سیاسی بود، تصریح کرد که آمریکا بیست سال در افغانستان بود و از اقداماتی که می‌توانست باعث تغییر وضعیت شود نتیجه‌ای نگرفت.

با این حال رونالد نیومن می‌گوید تهدیدات ترویستی بحثی دیگر است و اگر خطرات از افغانستان افزایش یابد، آمریکا ممکن است برای سرکوب تروریست‌ها اقدام کند.

«طالبان به این زودی‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شوند»

سفیر سابق آمریکا در افغانستان در بخشی دیگر از سخنان خود درباره به رسمیت شناختن حکومت حاکمه در افغانستان سخن گفت.

او می‌گوید امارت اسلامی به این زودی‌ها به رسمیت شناخته نخواهد شد، چون سیاست‌های این گروه مانند آموزش دختران شرایط را بسیار دشوار کرده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق