خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

مخالفت بانک مرکزی برای انتقال دارایی‌های ارزی افغانستان به سویس

در اعلامیۀ بانک مرکزی آمده است که افغانستان هرگونه تصمیم در رابطه با استفاده و یا انتقال ذخایر ارزی مسدود شده به اهداف نامرتبط را غیر قابل قبول می‌داند.

در اعلامیه ذکر شده است: «بانک مرکزی افغانستان هرگونه تصمیم در خصوص اختصاص، استفاده و یا انتقال این ذخایر برای رسیدن به اهداف نا مرتبط را غیر قابل قبول دانسته و خواهان تجدید نظر درآن است.»

قبل از این نیز شماری از مقامات امارت اسلامی مخالفت‌شان را در رابطه با انتقال ذخایر مسدود شدۀ افغانستان به بانک سویس را غیر قابل قبول دانسته و مخالفت‌شان را در این رابطه نشان دادند.

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر در واکنش به گزارش‌ها دربارۀ تلاش آمریکا برای انتقال نیمی از دارایی‌های افغانستان به بانکی در سوئیس گفت که هرگونه تصمیم یکجانبه دراین‌باره را غیرقانونی است.

به گفتۀ شاهین، «ذخایر توقیف شده، دارایی مردم افغانستان است. این بر عهده مردم است که تصمیم بگیرند با ذخایر خود چه کنند و چگونه از آن استفاده کنند. هرگونه تصمیم یک جانبه در مورد ذخایر بانک مرکزی افغانستان غیرقانونی است، مگر این‌که تصمیمات در توافق با این بانک گرفته شده باشد.»

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در رابطه با تصمیم اخیر آمریکا در رابطه با انتقال ذخایر ارزی کشور به بانک سویس واکنش نشان داد و گفت: هیچ تصمیمی در پیوند به دارایی‌های منجمد‌شدG افغانستان پذیرفتنی نیست و این دارایی‌ها باید به حیث خزانG ملی مردم افغانستان نگه داری شود.

این در حالی است که دولت بایدن روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) هیئت نظارت بر چگونه‌گی مصرف نیمی از دارایی‌های افغانستان و انتقال آن به بانک سویس را اعلام کرد که شماری از اعضای این هیئت تعدادی از افغان‌های دارای تابعیت آمریکا شامل است.

به گفتۀ منابع، انورالحق احدی، وزیر دارایی حکومت حامد کرزی و شاه محمد مهرابی، عضو سابق شورای عالی بانک مرکزی افغانستان، اعضای افغان این هیئت هستند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق