خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

واشنگتن: تحریم‌ها علیه طالبان کاهش نمی‌یابد

وزارت خارجۀ آمریکا می‌گوید که واشنگتن قصد ندارد تا تحریم‌ها علیه امارت اسلامی در افغانستان را کاهش دهد.

ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری دربارۀ انتقال بخشی از ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان به صندوقی در بانک تسویه بین‌المللی در سویس گفت: یک حسابرس خارجی بر اساس قوانین سویس مسئولیت نظارت و تفتیش این صندوق را به عهده خواهد داشت.

وی افزود: «طالبان بخشی از این سازوکار مالی نیستند و منابع پرداخت شده با پادمان‌های روشن و ممیزی برای محافظت در برابر انحراف یا سوء استفاده به نفع مردم افغانستان استفاده خواهد شد.» اما جزئیات بیشتری درباره چگونگی تأمین شفافیت هزینه این دارایی‌ها ارائه نکرد.

پرایس تصریح کرد، تصمیم‌گیری درباره چگونه مصرف دارایی‌های افغانستان بر عهده هیئت مدیره این صندوق خواهد بود که متشکل از متولیانی از دولت‌های آمریکا و سوئیس و همچنین دو نماینده «مستقل افغان» می‌باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اعضای افغان صندوق نام نبرد، اما پیش از این منابع اعلام کرده بودند «انورالحق احدی» وزیر دارایی دولت کرزی و  «شاه محمد مهرابی» عضو سابق شورای عالی بانک مرکزی افغانستان، اعضای افغان صندوق هستند.

وی با اشاره به درخواست‌های مکرر امارت اسلامی برای رفع تحریم‌ها و آزادسازی دارایی‌های افغانستان گفت که بسیار واضح است که امارت اسلامی می‌خواهد در فعالیت‌های اقتصادی گسترده‌تر با جامعه بین‌المللی مشارکت کند، آن‌ها می‌خواهند تا بتوانند آزادانه سفر کنند، اما در حالی که امارت اسلامی به طور نظام‌مند نیمی از مردم کشور را از حقوق اساسی خود محروم کرده است، تحریم‌ها کاهش نخواهد یافت.

پرایس افزود: «طالبان خواهان روابط بهتر با جامعه بین‌المللی است. آنها از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند تا سفارت‌ها را در افغانستان بازگشایی کنند. ما به دنبال به رسمیت شناختن نیستیم. ما به دنبال این هستیم که در راستای منافع خود با طالبان تعامل داشته باشیم تا آنها را در مسیر درست سوق دهیم.»

پیش از این بیش از 70 کارشناس و اقتصاددان بین‌المللی طی نامه‌ای خطاب به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا تصریح کرده بودند برای جلوگیری از تشدید بحران انسانی در افغانستان و به منظور بهبود اقتصاد افغانستان باید به بانک مرکزی افغانستان اجازه داده شود تا به ذخایر ارزی بین‌المللی خود دسترسی داشته باشد،

با این حال واشنگتن در اقدامی یکجانبه تصمیم دارد نیمی از دارایی‌های افغانستان را به نفع خانواده قربانیان حملات 11 سپتمبر مصادره کرده و نیمی دیگر را برای مصرف به صندوقی در سویس منتقل کند.

همرسانی کنید

رفیع‌الله انوری
رفیع‌الله انوریhttp://dunia.af/
رفیع‌الله انوری، خبرنگار روزنامه دنیا است که از سال 1398 فعالیت خود را در این رسانه آغاز کرده است.