خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سازمان ملل: سه‌میلیون دختر در افغانستان از آموزش‌های متوسطه و لیسه بازمانده‌اند

باز نشدن دروازه‌های مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان، نگرانی‌ها را در کشور و خارج از کشور به دنبال دارد.

بخش تعلیمی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) به تازه‌گی در گفته است که بر اساس برآورده‌های آنان سه میلیون دختر در افغانستان از آموزش‌های متوسطه و لیسه دور مانده‌اند و اجازۀ رفتن به مکتب را ندارند.

این سازمان روز جمعه (اول میزان) در حساب تویتری خود نوشت که این دختران به‌گونۀ کامل اجازۀ رفتن به مکتب را ندارند و باید در این زمینه تغییرات ایجاد شود.

با این حال، بلاول بوتو، وزیر خارجۀ پاکستان روز پنجشنبه در مصاحبه‌یی با تلویزیون ۲۴ فرانسه گفت که امارت اسلامی وعده‌هایی که به افغانان و جهانیان داده بود را عملی نکرده است.

آقای بوتو افزود: «یکی از موارد مهم آموزش دختران است، همسایه‌های افغانستان نگران‌اند که دختران اجازۀ مکتب‌رفتن ندارند. دختران باید آموزش‌های ابتدایی و متوسطه داشته باشند و همچنین تحصیلات عالی را به گونۀ جداگانه.»

وزیر خارجۀ پاکستان خاطرنشان کرد: ما توقع داریم به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه مکتب رفتن داده شود.

این در حالی است که امارت اسلامی در رابطه با باز شدن مکاتب دختران بالاتر از صنوف ششم گفته است که پلان‌ها در رابطه با این موضوع در دستور کار قرار داشته و به‌زودی مکاتب دختران باز خواهد شد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق