خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

جوبایدن عضویت افغانستان را از فهرست متحدان اصلی غیر ناتو حذف کرد

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا عضویت افغانستان را به عنوان متحد اصلی غیر ناتوی آمریکا حذف کرد.

کاخ سفید روز جمعه نامۀ ارسالی جوبایدن را به وزارت امور خارجۀ این کشور را منتشر کرد که در این نامه آمده است: «مطابق با اختیاراتی که قانون اساسی ایالات متحده به من به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده داده است…، عضویت افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتوی آمریکا را لغوه می‌کنم.»

با این حال، امارت اسلامی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا استقبال کرده است.

ذبیحالله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی به رادیوآزادی گفت: «این گام خوبی است، افغانستان از پیوستن به ناتو سودی نبرده است. بیست سال است که مردم تلفات دیده‌اند و شاهد فاجعه بوده‌اند.»

آقای مجاهد افزوده است که این اقدام خوبی است که ما عضو هیچ فصل بین‌المللی نیستیم و کشوری مستقل و با اراده و تصامیم خودمان استوار هستیم.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی از افغانستان به عنوان متحد اصلی غیر ناتو نام برد که راهی را برای حفظ روابط دفاعی و اقتصادی بین دو کشور هموار کرد.

در آن زمان، هیلری کلنتون، وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده، در سفری به کابل، افغانستان را به عنوان متحد اصلی غیر ناتو اعلام کرد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق