خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

اعتراف آمریکا در رابطه با کشتار غیر نظامیان افغان

وزارت دفاع آمریکا با ارایۀ آمار تازه از کشتار غیرنظامیان افغان در حملات هوایی اعلام کرد که در سال 2021 میلادی 12 غیرنظامی کشته و 5 تن دیگر زخمی شدند.

در این گزارش آمده است 10 نفر از این غیرنظامیان در جریان حمله پهپادی آمریکا در کابل یک روز پیش از خروج نظامیان این کشور از افغانستان کشته شدند.

در این حمله یک کارمند امدادرسان و خانواده‌اش، از جمله 7 کودک کشته شدند، اما مقامات آمریکایی تأکید داشتند تروریست‌های داعش را هدف قرار داده‌اند.

پس از فشارهای رسانه‌ها، در نهایت مقامات نظامی آمریکا کشته شدن غیرنظامیان را تأیید کردند و افزودند درباره این حمله تحقیق خواهند کرد.

7 نفر از 10 قربانی این حمله کودک بودند، اما مقامات آمریکایی در نهایت تنها به ابراز تأسف بسنده کرده و اعلام نمودند هیچ دلیلی برای توبیخ یا تنزل مقام مسئولان حمله وجود ندارد، چرا که حمله نقض قوانین جنگی نبود.

بر اساس گزارش پنتاگون، دو غیرنظامی دیگر افغان در سال 2021، در دو حمله هوایی جداگانه در افغانستان، یکی در 8 جنوری، در هرات و دیگری در 11 اگست، در قندهار کشته شده‌اند.

در این گزارش همچنان ذکر شده است که دو غیرنظامی در جریان حمله هوایی آمریکا در قندهار در 18 جنوری 2021 زخمی شدند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق