خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

آزادی ده‌ها زندانی افغان از زندان‌های پاکستان

وحیدالله رسولی یک از افغان‌های که در پاکستان به سر می‌برد، می‌گوید که هفت عضو خانواده‌اش از جمله زنان و اطفال که غیر قانونی وارد خاک پاکستان شده بودند، سه ماه قبل بازداشت شده و بالاخره روز سه‌شنبه آزاد شدند.

او گفت: «مشکل ما این بود که ما مریض داشتیم، کسی همراه‌شان نبود، یک چند تا سیاه‌سر بود، در این‌جا که به کراچی رسیدند آن‌ها را گرفتار کردند. دلیل گرفتاری این بود که شما تذکیره ندارید و غیر قانونی آمدید و آن‌ها مریض بودند. در بین آن‌ها اطفال است از دو ماه گرفته تا شش سال عمر دارند. آن‌ها را با خود بردند، بندی کردند تا امروز.»

آقای رسولی به رادیو آزادی گفت که در بین محبوسین یک جفتی که تازه نکاح کرده بودند، نیز شامل بود که هر دو با لباس نامزدی دستگیر شدند و ماه‌ها را در حبس بودند.

رسولی می‌گوید که در جریان چند ماه بازداشت خانواده‌اش هیچ‌کس به آن‌ها کمک نکرد، به جز از جنبش تحفظ پشتون که به آن‌ها وکیل و بزرگان و مشاورین خود را فرستاد تا در قضایای‌شان کمک کنند و همین افراد در رهایی خانواده‌های‌شان کمک کرده و در نهایت اعضای خانواده او و افغان‌های دیگری که حکم ردمرز آن‌ها از سوی محکمه پاکستان صادر شده بود، از زندان رها گردیده و به سرحد افغانستان انتقال داده شدند.

وکیل مدافع این افراد منزه کاکر، به رادیو آزاد گفت که تعداد افراد رها شده در حدود ۳۰۰ نفر می‌باشد که ۱۹۲ تن آنها چون وسایل ترانسپورتی محدود بود در یک هوتل انتظار وسایط نقلیه هستند.

یک تعداد این افغان‌های که غیر قانونی داخل پاکستان شده اند سه ماه را در زندان سپری کرده‌اند، زیرا پول پرداخت وکیل مدافع را نداشتند.

اما خانم منزه کاکر می‌گوید که او قضایای این افراد را رایگان دنبال کرده و پروسۀ ردمرز آن‌ها را که ماه‌ها در بر می‌گرفت در ۲۰ روز تکمیل کرده و حکم رهایی و رد مرز آنها را بدست آورده است: «جرم آن‌ها این بود که از راه چمن با دو یا سه بس روان شده بودند و آن‌ها از کراچی دوباره به پشاور می‌رفتند که دستگیر شدند. آن‌ها اسناد نداشتند، یعنی بدون اسناد به پاکستان داخل شده بودند.»

خانم کاکر می‌گوید که دوستانش به او خبر دادند که در ایالت سند هفتصد تا هشت صد افغان که زنان و اطفال هم در بین آن‌ها می‌باشد، دستگیر شده و بخاطر این‌که پول وکیل را ندارند، ماه‌ها در زندان هستند و او برای نجات آن‌ها اقدام کرد.

این افراد حکم ردمرز را گرفته بودند اما چون وکیل نداشتند طی مراحل این حکم بسیار طولانی شده بود.

یک تعداد از این افغان‌ها به شمول خانوادۀ وحیدالله رسولی کسانی هستند که برای معالجۀ مریض خود به پاکستان رفته و از این که از زندان این کشور رها شده و ردمرز می‌شوند شاید خوشحال باشند. اما در بین آن‌ها کسانی هم هستند که بعد از به قدرت رسیدن امارت اسلامی، افغانستان را ترک کرده و با برگشت به وطن ممکن است با مشکلات و خطر روبه‌رو شوند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق