خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

امیری: تا حقوق تمام افغان‌ها رعایت نشود، طالبان نمی‌تواند عضو مشروع جامعۀ جهانی شود

پس از آن که وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا محدودیت‌های ویزه را برای برخی از مقام‌های امارت اسلامی که دختران و زنان را از حقوق اساسی‌شان در افغانستان محروم کردند، اعمال کرد، رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ آمریکا در امور حقوق بشر، زنان و دختران افغانستان می‌گوید که امارت اسلامی تا زمانی که حقوق همۀ افغان‌ها به ویژه زنان را رعایت نکند، نمی‌تواند عضو مشروع جامعۀ جهانی شود.

رینا امیری در توییتر خود نوشته است، امارت اسلامی باید بفهمد که بدون رعایت حقوق همۀ افغان‌ها به‌ویژه دختران و زنان، نمی‌تواند عضو جامعۀ جهانی شود و این یک موضوع اساسی برای حرکت به جلو است.

امیری با اشاره به روز جهانی دختر که روز گذشته (سه‌شنبه، 19 میزان) بود، گفت که جهان در کنار دختران شجاع افغانستان ایستاده است.

در همین حال هیدربار، رئیس بخش زنان دیدبان حقوق بشر، از فشار و تحریم‌ها بر امارت اسلامی استقبال می‌کند و می‌گوید که این فشارها و تحریم‌ها این پیام را به حکومت حاکمه در افغانستان می‌رساند که نقض حقوق بشر دیگر قابل قبول نیست.

هیدربار می‌افزاید: «این به گونۀ کلی یک خبر خوب است و وظیفۀ هر کشور است که پیام روشنی را به طالبان ارسال کند که نقض حقوق بشر قابل قبول نیست و آن‌ها باید به دلیل نقض حقوق زنان و دختران مجازات شوند.»

هیدربار خاطرنشان کرد: «در حال حاضر بیش‌ترین نقض حقوق بشر در جهان در افغانستان رخ می‌دهد و موقعیت کنونی جامعۀ جهانی برای این بحران کافی نیست. ما از جامعۀ جهانی به طور عام و کشورها به طور خاص انتظار اقدام مشترک داریم.»

روز قبل نیز انتونیو گوترش، سر منشی عمومی سازمان ملل متحد از امارت اسلامی خواست تا مکتب‌ها را به روی تمام دختران باز کنند.

این در حالی است که مقام‌های امارت اسلامی پیش از این درمورد تحریم‌های اعضای خود گفته بودند که جامعۀ جهانی به جای اعمال فشار، باید برای حل مشکلات هم‌کاری کنند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق