خبرهای مرتبط

جمع

ادارۀ امر به‌ معروف خطاب به محتسبین در هرات: در امورات شخصی مردم مداخله نکنید

رئیس امر ‌به ‌معروف و‌نهی‌از‌منکر حکومت سرپرست در ولایت...

د دوحې فارمټ غونډه؛ پر څه خبرې کېږي؟

د دوحې فارمټ ناسته چې د قطر او اندونیزیا...

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

کانادا: برنامۀ معینی برای کمک به افغانستان نداریم

به دلیل قوانینی که در کانادا وضع شده است، امکان کمک‌های بشری از این کشور به افغانستان وجود ندارد. نخست وزیر کانادا تأکید کرد اوتاوا هیچ برنامه مشخصی برای کمک به افغانستان ندارد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اظهار داشت، این کشور هیچ برنامۀ مشخص و جدول زمانی ندارد تا مطابق آن سازمان‌ها و گروه‌های امدادرسان کانادایی کمک‌های بشردوستانه خود را به افغانستان ارسال کنند.

گلوبال نیوز، نوشت: «مقامات کانادایی به گروه‌های امدارسان هشدار داده‌اند که خرید مواد غذایی به منظور کمک به مردم افغانستان یا پرداخت پول به یک راننده برای انتقال مواد غذایی به در افغانستان که اخذ مالیات برای طالبان را در پی خواهد داشت، می‌تواند نقض قوانین ضد تروریزم تلقی شود.»

لیبرال‌ها در کانادا می‌گویند که آن‌ها خواستار ایجاد راه‌حلی برای این مشکل هستند، اما ترودو در پاسخ به این پرسش که دولت کانادا چه زمانی این وضعیت را اصلاح خواهد کرد، جدول زمانی مشخصی ارائه نکرد.

نخست وزیر کانادا به خبرنگاران گفت: «ما می‌دانیم حمایت از مردم افغانستان چقدر مهم است. ما به بررسی چگو‌نگی ارائه کمک‌های خود ادامه خواهیم داد.»

وی همچنین تصریح کرد دولت کانادا قصد ندارد امارت اسلامی را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت بشناسد.

کانادا در سال 2013 با قرار دادن امارت اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی، قانونی را تصویب کرد، درصورتی که اتباع این کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم اموال یا منابع مالی را در اختیار افراد امارت اسلامی قرار دهند، با مجازات تا 10 سال زندان روبرو شوند.

نهادهای امدادی کانادایی در افغانستان اما شکایت می‌کنند و می‌گویند که این قانون به شکل فعلی مانع کار آن‌ها می‌شود؛ زیرا آن‌ها نمی‌توانند به افرادی که ممکن است با هیئت حاکمۀ افغانستان مراودات رسمی دارند، از جمله کسانی که به امار اسلامی اجاره و یا مالیات پرداخت می‌کنند، کمک کنند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق