خبرهای مرتبط

جمع

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

توماس وست بعد از گفت‌و‌گو با مقامات هندی به امارت می‌رود

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان، فردا (دوشنبه،...

وزارت خارجۀ پاکستان قصد خروج کارمندانش را از سفارتش در کابل ندارد

پس از حملۀ روز جمعه بر سفارت پاکستان، اسلام‌آباد در نظر ندارد که کارمندانش را از سفارت این کشور در کابل بیرون بکشد.

کانادا: برنامۀ معینی برای کمک به افغانستان نداریم

به دلیل قوانینی که در کانادا وضع شده است، امکان کمک‌های بشری از این کشور به افغانستان وجود ندارد. نخست وزیر کانادا تأکید کرد اوتاوا هیچ برنامه مشخصی برای کمک به افغانستان ندارد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اظهار داشت، این کشور هیچ برنامۀ مشخص و جدول زمانی ندارد تا مطابق آن سازمان‌ها و گروه‌های امدادرسان کانادایی کمک‌های بشردوستانه خود را به افغانستان ارسال کنند.

گلوبال نیوز، نوشت: «مقامات کانادایی به گروه‌های امدارسان هشدار داده‌اند که خرید مواد غذایی به منظور کمک به مردم افغانستان یا پرداخت پول به یک راننده برای انتقال مواد غذایی به در افغانستان که اخذ مالیات برای طالبان را در پی خواهد داشت، می‌تواند نقض قوانین ضد تروریزم تلقی شود.»

لیبرال‌ها در کانادا می‌گویند که آن‌ها خواستار ایجاد راه‌حلی برای این مشکل هستند، اما ترودو در پاسخ به این پرسش که دولت کانادا چه زمانی این وضعیت را اصلاح خواهد کرد، جدول زمانی مشخصی ارائه نکرد.

نخست وزیر کانادا به خبرنگاران گفت: «ما می‌دانیم حمایت از مردم افغانستان چقدر مهم است. ما به بررسی چگو‌نگی ارائه کمک‌های خود ادامه خواهیم داد.»

وی همچنین تصریح کرد دولت کانادا قصد ندارد امارت اسلامی را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت بشناسد.

کانادا در سال 2013 با قرار دادن امارت اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی، قانونی را تصویب کرد، درصورتی که اتباع این کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم اموال یا منابع مالی را در اختیار افراد امارت اسلامی قرار دهند، با مجازات تا 10 سال زندان روبرو شوند.

نهادهای امدادی کانادایی در افغانستان اما شکایت می‌کنند و می‌گویند که این قانون به شکل فعلی مانع کار آن‌ها می‌شود؛ زیرا آن‌ها نمی‌توانند به افرادی که ممکن است با هیئت حاکمۀ افغانستان مراودات رسمی دارند، از جمله کسانی که به امار اسلامی اجاره و یا مالیات پرداخت می‌کنند، کمک کنند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق