خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

دیده‌بان حقوق بشر: نگران امنیت دختران دانشگاه کابل هستیم

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که نگران امنیت ده‌ها دختری است که روز گذشته (سه‌شنبه، 26 میزان) مقابل دانشگاه کابل اعتراض کردند.

هیدر بار، معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر از جامعۀ جهانی می‌خواهد که برای حمایت از زنان و دختران در افغانستان کارهای مؤثری انجام دهد.

هیدربار می‌گوید که از حقوق زنان و دختران در افغانستان باید محافظت شود.

او با اشاره به اعتراض روز سه‌شنبۀ شماری از محصلان دختر، گفت که بخاطر امنیت این دختران نگران است.

هیدربار افزود: «اعتراضِ محصلان دختر در دانشگاه کابل نشانۀ دیگر از چگونه‌گی ادامۀ عمیق شدن حملات طالبان بر حقوق زنان و دختران است و همچنان نشان‌دهندۀ آنست که دختران و زنان افغان چگونه شجاعانه در برابر این بدرفتاری‌ها مبارزه می‌کنند.»

وی ادامه داد: «بشمول اعتراض در جاده، با وصف واقعیتی که پاسخ طالبان به این‌گونه اعتراض‌ها در جریان ۱۴ ماه گذشته بسیار بی‌رحمانه بوده است که شامل حملات بر معترضان، خشونت فزیکی، بازداشت معترضان، اعتراف‌گیری اجباری و امثال آن می‌شود.»

هیدربار خاطرنشان کرد: «بنابراین، ما نگران امنیت زنانی هستیم که امروز (سه‌شنبه) اعتراض کردند و در عین حال شجاعت‌شان را می‌ستاییم و امیدواریم که جامعۀ جهانی برای ایستادن در کنار آن‌ها کارهای بیشتر انجام دهد و از حقوق زنان و دخترانی را که زیر چنین حمله در افغانستان هستند، محافظت کند.»

این در حالی است که گفته می‌شود، روز گذشته شماری از دختران به دلیل اخراج بعضی از دختران از دانشگاه کابل دست به اعتراض زدند.
این معترضان با شعار «ما را اخراج نکنید. تحصیل خط سرخ ماست»، اعتراضات‌شان را ابراز کردند.

برخی از معترضان به رادیو آزادی گفته‌اند که بیش از ۵۰ محصل دختر در چند روز اخیر از لیلیۀ دانشگاه کابل اخراج شده‌اند.

با این حال، وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی دوشنبه گفت که شماری از محصلانی که از اصول و مقررات لیلۀ دانشگاه تخطی کرده‌اند، اخراج شده‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق