خبرهای مرتبط

جمع

ادارۀ امر به‌ معروف خطاب به محتسبین در هرات: در امورات شخصی مردم مداخله نکنید

رئیس امر ‌به ‌معروف و‌نهی‌از‌منکر حکومت سرپرست در ولایت...

د دوحې فارمټ غونډه؛ پر څه خبرې کېږي؟

د دوحې فارمټ ناسته چې د قطر او اندونیزیا...

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

احدی: آمریکا هیچ پولی را تاکنون به صندوق امانی افغانستان در سوئیس انتقال نداده است

عضو کمیتۀ صندوق امانی افغانستان در سوئیس با اعلام این‌که آمریکا تاکنون هیچ پولی به این صندوق انتقال نداده است، گفت مسدود شدن دارایی‌های افغانستان به موضوعی سیاسی مبدل شده است.

انوارالحق احدی، عضو کمیتۀ صندوق امانی افغانستان در سوئیس با تأکید بر اینکه تاکنون آمریکا هیچ پولی به صندوق امانی افغانستان در سوئیس انتقال نداده است اظهار داشت: با گذشت بیش از یک ماه از ایجاد صندوق امانی افغانستان در سوئیس، تاکنون سه و نیم میلیارد دالر دارایی کشور از وزارت دارایی آمریکا به این صندوق انتقال نیافته است.

احدی افزود: مسدود نمودن این پول سیاسی بوده، همچنین به رسمیت شناخته نشدن دولت موقت طالبان به خودی خود سیاسی است. اگر خدا بخواهد و مسائل سیاسی حل شود، هیچ ضرورتی به وجود این صندوق نیست و فوری این صندوق منحل می‌شود و پس از آن پول‌ها به بانک مرکزی افغانستان منتقل می‌گردد.

به گزارش طلوع‌نیوز، احدی به عنوان یکی از چهار عضو ناظر بر صندوق امانی افغانستان اطمینان داد که از هدر رفت 3.5 میلیارد دالر ذخایر ارزی افغانستان جلوگیری خواهد کرد.

وی دراین‌باره گفت: مصرف این پول برمبنای اتفاق آراست، حتی اگر یک نفر از اعضا مخالفت کند، مصرف نمی‌شود؛ من از طرف خودم می‌توانم این اطمینان را بدهم که با هزینه این پول در مصارفی که قابل توجیه نباشد موافقت نخواهم کرد.

این در حالی است که آمریکا پس از به قدرت مجدد امارت اسلامی در افغانستان، تمام دارایی‌های خارجی این کشور را توقیف کرد.

پس از آن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دستور داد تا نیمی از این دارایی‌ها به نفع خانواده‌های کشته‌شده‌گان 11 سپتمبر مصادره شده و نیمی دیگر از پول‌هایی که قانوناً متعلق به مردم افغانستان است از طریق سازوکارهایی که واشنگتن تعیین می‌کند به عنوان کمک به آن‌ها پرداخته شود.

دولت بایدن در ادامه اعلام کرد نیمی از دارایی‌های توقیف شده افغانستان در آمریکا را به یک صندوق امانات در سوئیس منتقل می‌کند تا پرداخت پول از این صندوق به کمک یک هیئت بین‌المللی و با دور زدن امارت اسلامی انجام گردد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق