خبرهای مرتبط

جمع

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

توماس وست بعد از گفت‌و‌گو با مقامات هندی به امارت می‌رود

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان، فردا (دوشنبه،...

وزارت خارجۀ پاکستان قصد خروج کارمندانش را از سفارتش در کابل ندارد

پس از حملۀ روز جمعه بر سفارت پاکستان، اسلام‌آباد در نظر ندارد که کارمندانش را از سفارت این کشور در کابل بیرون بکشد.

امارت اسلامی: گزارش نهادهای حقوق بشری دربارۀ افغانستان شایعه است

وزارت خارجۀ امارت اسلامی در اطلاعیه‌ای گفت که روش گزارش افراد و نهادهای حقوق بشری غیرعلمی و بر اساس شایعات و منابع مجازی است.

این اطلاعیه افزود: «دولت موقت طالبان تسهیلات لازم را برای بررسی بی‌طرفانه و دریافت حقایق توسط ادارات و افراد مشخص تحت چارچوب سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در افغانستان فراهم کرده است.

وزارت خارجۀ امارت اسلامی گفت که نهادهای بین‌المللی با انتشار گزارش‌ها، روحیه همکاری مسئولین را در راستای فعالیت‌های حقوق بشری از بین می‌برد.

پیش از این نیز ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گزارش دیدبان حقوق بشر دربارۀ نقض حقوق بشر توسط هیئت حاکمه افغانستان را تبلیغات و ادعای بی‌اساس خوانده بود.

وی با ادعای اینکه وضعیت حقوق بشر در افغانستان در مقایسه با 20 سال گذشته بهتر شده است، گفته بود که کلیۀ نهادهای ذیربط امارت اسلامی از جمله سازمان‌های کشفی و استخباراتی با مجرمان مطابق با اصول دین اسلام رفتار می‌کنند.

این در حالی است که ریچارد بنت، گزارشگر ویژۀ سازمان ملل در گزارش سفر ۱۲ روزۀ خود به افغانستان، از دیدارش با شاهدان عینی نقض حقوق بشر در ولایت پنجشیر سخن گفت و افزود که مدارک زیادی از نقض حقوق بشر در این ولایت را دیده است.

به گفته آقای بنت گزارش‌های معتبر از کشتارهای صحرایی اسیران جنگی توسط امارت اسلامی وجود دارد که نشان دهندۀ نقض جدی قوانین بین‌المللی و حقوق بشری است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق