خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

عدم کمک قابل توجه کشورهای ثروتمند مسلمان به افغانستان

گزارش نهادهای غربی بیانگر این مطلب است که کشورهای ثروتمندی مانند عربستان و امارات توجهی بسیار اندکی نسبت به نیازهای افغانستان دارند.

بر اساس این گزارش در حالی که عربستان سعودی در هفتۀ گذشته اعلام کرد که 400 میلیون دالر برای کمک‌های بشردوستانه به اوکراین اختصاص داده است، اما این کشور نفت‌خیزِ مسلمان، در سال جاری تنها 11 میلیون دالر کمک بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

سایر کشورهای نسبتاً ثروتمند مسلمان مانند امارات متحده عربی، قطر و ترکیه نیز یا در فهرست کمک‌های بشردوستانه به افغانستان وجود ندارند و یا هم کمک اندکی کرده‌اند.

امارات متحده عربی در سال جاری میلادی بیش از 309 میلیون دالر کمک بشردوستانه به 23 کشور فراهم کرده که 171 میلیون دالر آن به اتیوپی و تنها 1.9 میلیون دالر آن به افغانستان اختصاص یافته است.

این گزارش می‌افزاید قطر که یکی از بالاترین درآمدهای سرانه تولید ناخالص داخلی در جهان را دارد، کمتر از یک میلیون دالر در سال 2022 به درخواست بشردوستانۀ جهانی سازمان ملل متحد اعطا کرده که حدود 500 هزار دالر آن برای کامرون بوده است.

درخواست کمک بشردوستانه به افغانستان 55 درصد با کمبود بودجه مواجه است که در آن فقدان کمک‌های عمده اهداکننده‌گان مسلمان قابل توجه است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق