خبرهای مرتبط

جمع

انفجار در ولایت سمنگان 35 کشته و 23 زخمی برجا گذاشت

منابع محلی در ولایت سمنگان امروز (چهارشنبه، 9 قوس)...

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

گمانه‌زنی‌ها دربارۀ گفت‌و‌گوها میان آمریکا و امارت اسلامی در دوحۀ قطر

بر اساس برخی گزارش‌ها، مقامات آمریکایی می‌خواهند با امارت اسلامی درمورد یک سلسله از موضوعات گفت‌وگو کنند.

پس از کشته شدن ایمن‌الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در حملۀ یک هواپیمای بی سرنشین آمریکایی در ۳۱ جولای در کابل، ایالات متحده درمورد حضور تروریستان در افغانستان ابراز نگرانی کرد و حدود سه هفته قبل مذاکراتی بین جانب آمریکایی و مقامات امارت اسلامی در دوحه، پایتخت قطر انجام شد.

بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده، یک هیئت به رهبری ملا عبدالغنی بردار، معاون رئیس‌الوزرای امارت اسلامی، با جک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا و دیوید کوهن، معاون اداره استخبارات مرکزی آمریکا (CIA) در شهر دوحه دیدار خواهند کرد.

وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی اما این گزارش‌ها را بی‌اساس خوانده است.

اما روز جمعۀ هفتۀ قبل، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان در کابل گفت که این گفتگوها ادامه دارد.

آقای حکمتیار افزود: «ایالات متحدۀ آمریکا سلسلۀ جدیدی از مذاکرات با طالبان را آغاز کرده، آن‌هم در سطح هیئت‌های بلندپایه و مسئولین بخش‌های استخباراتی و امنیتی.»

به گفتۀ رهبر حزب اسلامی، «آمریکا می‌خواهد مانند مذاکرات قبلی دوحه، گفت‌وگوهای دو جانبه‌ای دیگر و معاهدۀ جدید با طالبان داشته باشد.”

مقامات امریکایی تا هنوز این گفت‌وگوها را تایید نکرده‌اند، اما حدود سه هفته پیش، گفت‌وگوهایی بین عبدالحق وثیق، رئیس ادارۀ استخبارات امارت اسلامی و دیوید کوهن، معاون استخبارات مرکزی آمریکا (CIA) در دوحۀ قطر انجام شد.

مقامات آمریکایی درمورد این مذاکرات گفته‌اند که آن‌ها از حضور تروریستان خارجی در افغانستان نگران‌اند و این نگرانی‌ها را با امارت اسلامی در میان گذاشته‌اند.

امارت اسلامی گفته است که در نشست با مقامات ایالات متحدۀ آمریکا در دوحه، آن‌ها درمورد جلوگیری از حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا‌یی در افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

این در حالی است که تاکنون منابع موثق گفت‌و‌گوهای تازه میان امارت اسلامی و ایالات متحدۀ آمریکا را تایید نکرده‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق