خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

بازداشت مهاجرین افغان به اتهام سهیم‌بودن در مظاهرات اخیر در ایران

با ادامۀ اعتراض‌های ضد حکومتی در ایران، اکنون گزارش‌ها حاکی از آن است که پولیس این کشور شماری از مهاجرین افغان را به بهانۀ اشتراک در اعتراضات بازداشت کرده‌ است.

مقام‌های محلی امارت اسلامی در هرات هم می‌گویند که در جریان اعتراض‌ها در ایران، حکومت این کشور روند اخراج مهاجرین افغان را افزایش داده است.

محمد ۲۲ ساله می‌گوید که پولیس ایران او را از داخل باغی در جنوب تهران بازداشت کرد و به بهانۀ آن‌که در اعتراض‌های ضد حکومتی اخیر سهم گرفته، او را به زور به افغانستان بازگرداند.

محمد که در اصل باشندۀ ولایت بغلان است پنج ماه پیش برای کارگری با ویزای مسافرتی به ایران رفته بود.

اما وی بیش از یک هفته می‌شود که اخراج شده و در داخل کمپ ملل متحد در گوشه‌ای از شهر هرات در بی‌سرنوشتی به سر می‌برد.

محمد به رادیو آزادی می‌گوید که اصلاً در اعتراض‌های اخیر در ایران اشتراک نکرده بود.

محمد می‌افزاید: «ماموران که مهاجرین را می‌گیرند و تحویل اردوگاه می‌دهند، می‌گویند که در تظاهرات شرکت کرده‌اند. اما نه این‌گونه نیست. نیروهای امنیتی آمدند، من را از سر کار در یک باغ گرفتار کردند. وقتی که به اردوگاه بردند، گفتند که در تظاهرات شرکت کرده‌اید، اما نه هیچ افغان در تظاهرات شرکت نمی کند.»

این در حالی است که اعتراض‌های سراسری ضد حکومتی در ایران به دنبال کشته شدن مهسا امینی، دختر ۲۲ سالۀ ایرانی در حبس نیروهای گشت ارشاد ایران٬ حدود ۴۵ روز پیش آغاز شده است.

مسئولان محلی طالبان در هرات می‌گویند که با آغاز اعتراض‌های مردمی در ایران، روند اخراج مهاجران افغان از این کشور ۲۵ درصد افزایش یافته است.

امرالله حبیبی، مدیر حمایت حقوقی ریاست امور مهاجرین ا.ا در ولایت هرات در این باره به رادیو آزادی می‌گوید: «روزانه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر میایند. قبلا حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن میامدند. تقریبا ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن نسبت به گذشته زیادتر شده است.»

جمعه خان ۴۲ ساله، یکی دیگر از مهاجران اخراج شده از ایران است.

او می‌گوید: «شماری از مهاجران افغان به اتهام شرکت درتظاهرات، پس از دستگیر شدن از سوی پولیس ایران ناپدید شده‌اند. کسی نمی‌داند که این افغان ها را کجا بردند و با آنان چه کردند.»

عفو بین‌الملل نزدیک به بیست روزقبل (13 اکتوبر) با انتشار گزارشی در بارۀ سرکوب اعتراض‌ها در ایران، از کشته شدن دو کودک افغان در جریان این اعتراض‌ها از سوی نیروهای امنیتی ایران خبر داده بود.

در این گزارش آمده که ستاره تاجیک، دختر ۱۷ ساله افغان به تاریخ ۲۲ سپتمبر بر اثر لت و کوب نیروهای امنیتی ایران در جنوب تهران کشته شده است.

بر بنیاد این گزارش، نظامیان ایرانی به تاریخ ۲۱ سپتمبر، محمد رضا یک افغان ۱۴ ساله را در تهران با ضرب گلوله کشته‌اند.

در گزارش عفو بین‌الملل گفته نشده است که این افغان‌ها در تظاهرات اشتراک کرده بودند یا خیر؟

مقام های ایرانی در این باره اظهار نظر نکرده اند.

در همین حال امیر عبداللهیان، وزیر خارجۀ ایران در ماه حمل سال روان در نشست همسایه‌گان افغانستان در چین گفت: پنج میلیون مهاجر افغان در ایران زنده‌گی می‌کنند.

به گفتۀ وزیر خارجۀ ایران، حدود یک میلیون شهروند افغانستان، پس از بازگشت ا.ا به قدرت از راه‌های قانونی و غیرقانونی به ایران رفته‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق