خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

بیم و نگرانی‌ها زمستان بیشروی برای مردم افغانستان

درحالی‌که مقامات صلیب سرخ، زمستان امسال را روزهای تلاش افغان‌ها برای بقا توصیف کرده است، یونیسف اعلام کرده است ۵۰ درصد کمک‌های درخواستی برای افغانستان تحقق یافته است.

مشکلات اقتصادی افغان‌ها به علاوه زمستان‌های همیشه سرد و پر بارش این کشور، به نظر می‌رسد روزهای پر بیم و امیدی در انتظار مردم این کشور در زمستان پیش رو، باشد.

نگرانی از آن جهت که صلیب سرخ با اشاره به وضعیت بد اقتصادی این کشور گفته است: افغان‌ها در زمستان امسال برای بقا تلاش خواهند کرد. به این شکل، «مارتین شویپ»، مدیر ارشد صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان، زمستان پیش‌رو را روزهایی سرشار از سختی برای افغان‌ها پیش‌بینی کرده است؛ زمستانی که به تعبیر وی، افغان‌ها باید برای «بقا» تلاش کنند.

«مارتین شویپ»، رئیس بخش عملیاتی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که برای بازدید و تهیه گزارش کاری از وضعیت اقتصادی افغانستان به کابل سفر کرده است، در تشریح وضعیت این روزهای افغانستان می‌گوید: «مشکلات اقتصادی بسیار جدی است و مردم برای زندگی خود تلاش خواهند کرد».

درحالی‌که تحریم‌ها علیه امارت اسلامی، سبب توقف نقل و انتقالات بانکی و توقیف میلیاردها دالر از دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا شده و دسترسی اقتصاد وابسته افغانستان به نهادهای جهانی و پولی را محدود کرده است، شویپ دراین‌باره به اسوشیتدپرس گفت: «قیمت‌ها به دلایل زیادی در حال افزایش است، اما موضوع تحریم‌ها نیز پیامدهای زیادی را به دنبال داشته است. ما هر روز شمار افغان‌های بیشتری را می‌بینیم که مجبورند برای تأمین زندگی‌شان وسایل خود را بفروشند».

به خلاف کاردار انگلیس که تحریم‌های بانکی را در به وجود آمدن شرایط موجود بی اثر می‌داند، این کارشناس ارشد صلیب سرخ می‌گوید: «تحریم ها یک چالش در دریافت به موقع کمک‌ها و تدارکات لازم به افغانستان است».

وی همچنین خواستار معافیت بشردوستانه برای همه تحریم‌ها شد تا سازمان‌هایی مانند صلیب سرخ بتوانند به کار خود در این کشور ادامه دهند.

در کنار این خبر، برخی خبرهای دیگر اما زمینه‌های امیدواری برای بهبود شرایط را فراهم می‌سازند. از جمله اینکه، یونیسف اعلام کرده است تا کنون نزدیک به 50 درصد از کمک‌هایی را که برای افغانستان درخواست کرده است، به دست آورده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد: این نهاد 2 میلیارد دالر در سال 2022 میلادی برای افغانستان درخواست کرده است و تاکنون 46 درصد آن یعنی در حدود نیمی از پول درخواست شده افغانستان از سوی تمویل‌کنندگان پرداخت شده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق