خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

کارشناسان: چین می‌خواهد در افغانستان از آب گل‌آلود ماهی بگیرد

شماری از کارشناسان می‌گویند که چینی‌های به این دلیل رابطۀ‌شان با امارت اسلامی را افزایش داده‌اند که از آب گل آلود و وضعیت کنونی در افغانستان سود جسته، به اهداف معادن افغانستان دست یابند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ امارت اسلامی و کین گانگ، وزیر خارجهٔ چین روز شنبه باهم گفتگوی تلفونی داشتند.

در این گفتگو بر تأمین امنیت کارمندان چینی در افغانستان، مبارزه با هراس‌افگنی و تقویت همکاری‌های دوجانبه و روابط همه‌جانبهٔ دیپلماتیک گفت‌وگو شده است.

امیر خان متقی گفته است که چین در سیاست جهانی و سیاست خارجی افغانستان نقش مهم دارد و حکومت حاکمه در افغانستان بر چین اطمینان دارد.

وزیر خارجۀ امارت اسلامی قرارداد نفتی حوزهٔ آمو را یک پیشرفت مهم برای هر دو کشور دانسته و گفته است که بر روابط تجارتی هر دو کشور تأثیر مثبت خواهد داشت.

او در صحبت با کین گانگ وزیر خارجهٔ چین اطمینان داده که حکومت افغانستان برای امنیت و ثبات منطقه تلاش می‌کند و هیچ کسی را اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان بر ضد کشور دیگری استفاده کند.

متقی در بخش زراعت نیز همکاری چین را مهم شمرده و در یک نشست خبری روز یکشنبه در این مورد گفته است: «دیروز با وزیر امور خارجهٔ چین تقریباً یک ساعت صحبت تلفونی داشتیم که همه‌اش به این می‌چرخید که چطور با هم‌دیگر همکاری کنیم، چطور در افغانستان سرمایه‌گذاری شود، چطور امنیت و ثبات در افغانستان تأمین شود، به ویژه در بخش زراعت با آن‌ها به گونهٔ تفصیلی بحث کردیم، من برای‌شان گفتم که شما در بخش زراعت تجربه دارید، کدر مسلکی و امکانات دارید می‌توانید با ما همکاری و کمک کنید.»

این گفتگو‌های تلفونی در حالی مطرح می‌شود که چین از زمان حاکمیت امارت اسلامی تاکنون برخلاف دیگر کشورها روابط نزدیکش را با امارت اسلامی حفظ کرده است.

وزیر خارجهٔ چین در این باره گفته است که برای ایجاد روابط طولانی مدت با افغانستان ارزش زیاد قایل است و به استقلالیت آن احترام می‌گذارد.

کین گانگ همچنان در این تماس گفته است که در امور داخلی حکومت فعلی در افغانستان مداخله نمی‌کند و دنبال حوزۀ نفوذ در افغانستان نیست.

اما آگاهان سیاسی به این باورند که چین تنها می‌خواهد به اهداف اقتصادی‌اش در افغانستان برسد و تأکید بر مبارزه با هراس‌افگنی و تأمین امنیت هم برای کارمندان چینی در افغانستان است.

احمد سعیدی، یک تن از آگاهان سیاسی به رادیو آزادی گفت: «اصلاً چین دنبال روابط اقتصادی خود است، می‌خواهد با این فرصت از مواد خام افغانستان، معادن افغانستان از اقتصاد افغانستان، از هست و بود و ذخایر افغانستان استفادهٔ زیادی بکند و کار تجارتی خود را به این ارتباط پیش ببرد، این‌که چین راجع به امنیت و تروریزم تأکید می‌کند هدف اساسی‌اش این است که انجنیرانی را که چین می‌فرستد به خالی‌گاه معادن افغانستان آن‌ها مصون باشند و با مشکل مواجه نشوند، چین هدف بهبود افغانستان را ندارد.»

آقای سعیدی افزود، حقوق بشر، آزادی زنان و نقض حقوق زنان در افغانستان برای چین اهمیتی ندارد.

با این حال چندی پیش زمانی که شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی پشت درهای بسته درمورد افغانستان با اکثریت آرای قاطع از امارت اسلامی خواست تا محدودیت‌های (به گفتۀ آن‌ها) ظالمانهٔ‌شان را در برابر زنان و دختران افغان حذف کنند. اما چین و روسیه که اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، در این رابطه رأی منفی دادند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق