خبرهای مرتبط

جمع

سازمان ملل: سال خوشی را برای مردم افغانستان آرزو می‌کنیم

دبیرکل سازمان ملل و دفتر معاونت این سازمان در...

په افغانستان کې د جنګي جرم په تور آستراليايي عسکر نيول شوی

په آستراليا کې چارواکو ويلي دي چې يو پخوانی...

متقی: تماس‌ها و رابطۀ ما با بسیاری از کشورهای جهان جنبۀ رسمی دارد

سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی می‌گوید که تماس‌ها و...

متقی: گروه داعش در افغانستان سرکوب شده است

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی در گفت‌وگو...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده که قطر به اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان بیش از ۱۱۰ میلیون دالر پول پرداخت کرده بود تا در برابر امارت اسلامی مقاومت نکند.

این شبکه سند دریافت این پول توسط اجمل احمدی، نمایندۀ خاص غنی و رئیس وقت بانک مرکزی افغانستان از نمایندۀ قطر را نشر کرده است.

یکی از سندهای که تلویزیون ملی ایتالیا نشر کرده، سند دریافت پول به ارزش ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار دالر از مطلق ماجد القحطانی،‌ نمایندۀ قطر است که اجمل احمدی در تاریخ ۷ جولای ۲۰۲۱ امضا کرده است.

به گفتۀ منابع، آرشیو وزارت خارجۀ قطر نشان می‌دهد که آقای القحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف غنی هم در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار داشته است.

در نامه توضیح داده نشده است که این پول به چه علت به اشرف غنی پرداخت شده است. اما، پنج هفته بعد از دریافت این پول در سفارت قطر در کابل، اشرف غنی کابل را رها کرد و امارت اسلامی حاکمیت کابل را به دست گرفت.

فلیپو روسی، خبرنگار مشهور ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را انجام داده، می‌گوید که این گزارش را بر اساس صحبت با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است.

به گفته او، با این که اشرف غنی در دوم آگست در پارلمان در نطقی از مردم افغانستان خواست که در برابر امارت اسلامی مقاومت کنند، ولی همزمان با آن ولسوالی‌های افغانستان بدون کمترین مقاومتی سقوط می‌کردند.

به گفته آقای روسی، از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شد که مقاومت نکرده و عقب نشینی کنند.

پیش از این نیز، گزارش هایی وجود داشت که برخی فرماندهان ارتش در نقاط مختلف گفته بودند که از مرکز به آن‌ها دستور داده شده جنگ نکنند.

به تازه‌گی مراد علی مراد، معاون سابق لوی درستیز افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی به افغانستان اینترنشنال گفت که ارتش افغانستان به خوبی تربیه و تجهیز شده بود. اما، در اثر یک «توطیه بزرگ جهانی و منطقه‌ای» متلاشی شد امارت اسلامی پیروز این مبارزه شد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق