خبرهای مرتبط

جمع

مراسم تشییع جنازۀ رئیس جمهور ایران به امامت رهبر این کشور برگزار شد

مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور پیشین ایران...

خطر فروپاشی منار جام بر اثر ریزش باران‌های اخیر

ریزش باران‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌های پسین در ولایت...

بیش از یک ماه دیگر نشست دوحه دربارۀ افغانستان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک ماه...

نخست وزیر هند مسلمانان در این کشور را نفوذی توصیف کرد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند به تازه‌گی گفته است...

آمار جان‌باخته‌گان سیل در فاریاب به ۶۶ نفر رسید

مسئولان محلی حکومت سرپرست در فاریاب می‌گویند که شمار...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده که قطر به اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان بیش از ۱۱۰ میلیون دالر پول پرداخت کرده بود تا در برابر امارت اسلامی مقاومت نکند.

این شبکه سند دریافت این پول توسط اجمل احمدی، نمایندۀ خاص غنی و رئیس وقت بانک مرکزی افغانستان از نمایندۀ قطر را نشر کرده است.

یکی از سندهای که تلویزیون ملی ایتالیا نشر کرده، سند دریافت پول به ارزش ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار دالر از مطلق ماجد القحطانی،‌ نمایندۀ قطر است که اجمل احمدی در تاریخ ۷ جولای ۲۰۲۱ امضا کرده است.

به گفتۀ منابع، آرشیو وزارت خارجۀ قطر نشان می‌دهد که آقای القحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف غنی هم در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار داشته است.

در نامه توضیح داده نشده است که این پول به چه علت به اشرف غنی پرداخت شده است. اما، پنج هفته بعد از دریافت این پول در سفارت قطر در کابل، اشرف غنی کابل را رها کرد و امارت اسلامی حاکمیت کابل را به دست گرفت.

فلیپو روسی، خبرنگار مشهور ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را انجام داده، می‌گوید که این گزارش را بر اساس صحبت با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است.

به گفته او، با این که اشرف غنی در دوم آگست در پارلمان در نطقی از مردم افغانستان خواست که در برابر امارت اسلامی مقاومت کنند، ولی همزمان با آن ولسوالی‌های افغانستان بدون کمترین مقاومتی سقوط می‌کردند.

به گفته آقای روسی، از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شد که مقاومت نکرده و عقب نشینی کنند.

پیش از این نیز، گزارش هایی وجود داشت که برخی فرماندهان ارتش در نقاط مختلف گفته بودند که از مرکز به آن‌ها دستور داده شده جنگ نکنند.

به تازه‌گی مراد علی مراد، معاون سابق لوی درستیز افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی به افغانستان اینترنشنال گفت که ارتش افغانستان به خوبی تربیه و تجهیز شده بود. اما، در اثر یک «توطیه بزرگ جهانی و منطقه‌ای» متلاشی شد امارت اسلامی پیروز این مبارزه شد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق