خبرهای مرتبط

جمع

فضا ته د بشر د سفر نړیواله ورځ: ‘پښتو څلورمه ژبه ده چې فضا کې ویل شوې’

په افغانستان کې د ملګر ملتونو مرستندویه ماموریت "یوناما"...

حکومت سرپرست: زمین‌های غصب‌شدۀ هندوها به آن‌ها بازگردانده می‌شود

سهیل شاهی، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر...

حامد کرزی تفاهم ملی را ضرورت تحکیم صلح و ثبات در کشور دانست

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته در...

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با به‌کارگیری این اصل، می‌توانیم با ایجاد تغییرات کوچک در زنده‌گی روزمره، چیز‌های زیادی را به دست آوریم.

اگر می‌خواهید شروع به بهبود کیفیت زنده‌گی خود کنید، هر چقدر هم که سخت باشد، نیاز دارید که یک روز تغییر را آغاز کنید.

برای همۀ ما لحظه‌هایی پیش می‌آید که احساس می‌کنیم وقتش رسیده تا در زنده‌گی خود تغییرات مثبتی ایجاد کنیم. مثلا هنگام نو شدن سال، پس از پایان یک دوره بیماری، لحظات سخت عاطفی یا کاری و بسا لحظه‌های مشابه دیگر.

این جرقه‌ها معمولاً آنی، هیجانی و زودگذر است. برای طولانی‌مدت‌کردن این تغییرات، باید عادت‌هایی ایجاد کنیم تا این عادت‌ها به‌مرور شروع به ساختن ما کند.

اصلی وجود دارد به نام «کمتر، بیشتر است.» با به‌کارگیری این اصل، می‌توانیم با ایجاد تغییرات کوچک در زنده‌گی روزمره، چیز‌های زیادی را به دست آوریم. اگر می‌خواهید شروع به بهبود کیفیت زنده‌گی خود کنید، هر چقدر هم که سخت باشد، نیاز دارید که یک روز تغییر را آغاز کنید.

با قدم‌های کوچک، اما معنی‌دار شروع کنید که می‌توانید هر روز آن را دنبال کنید. این تنظیمات کوچک در ایجاد آگاهی و اعتمادبه‌نفس بسیار سودمند خواهد بود.

در اینجا چهار راهکار ارائه شده که می‌توانید در زنده‌گی روزمره خود پیاده کنید. این راهکار‌ها به شما کمک می‌کنند ذهن خود را باز، استرس را رها و چیز‌های خوب زنده‌گی را به خود یادآوری کنید.

با کمی تمرین، متوجه خواهید شد که چگونه این تغییرات کوچک منجر به یک زنده‌گی ساده‌تر، بهتر و معنادارتر می‌شود:

روز خود را ساده کنید

روز خود را با تعیین اهداف روزانه و تعیین اولویت‌ها شروع کنید. چه چیزی مهم‌تر است و چه چیزی را می‌توان به تعویق انداخت؟ بسیاری از ما تمایل داریم بیش از حد متعهد شویم که به نوبه خود باعث می‌شود احساس خستگی و گاهی اوقات رنجش کنیم.

با مرور دقیق اهداف روزانه، فرصتی خواهید داشت که روز‌های خود را ساده کنید. این به شما کمک می‌کند احساس سرزنده‌گی بیشتری داشته باشید و همچنین فرصتی برای کاهش سرعت و اهمیت‌دادن به چیز‌های مهم در زنده‌گی خواهید داشت. خیلی زود متوجه می‌شوید که با کنارزدن برخی کار‌های غیر ضروری، وزنی از روی شانه‌های شما برداشته شده است. این منجر به کیفیت زنده‌گی می‌شود که می‌توانید کاملا از آن لذت ببرید و آنچه شما را خوشحال می‌کند، به کار‌های روزانه خود اضافه کنید.

خوب بخوابید و ورزش کنید

زمانی که خسته‌ایم، کارکردن مغز و بدن دشوار است. برای کیفیت زنده‌گی بهتر، به خواب بهتری نیاز دارید. احساس‌تان پس از بیدارشدن، دقیقا به شما می‌گوید که به چه مقدار خواب بیشتر یا کمتر نیاز دارید.

اگر احساس شادابی نمی‌کنید، احتمالا باید بیشتر بخوابید. اگر احساس تنبلی می‌کنید، به این معنی است که باید تعداد ساعات خواب خود را کاهش دهید. به همین دلیل ضروری است که از سلامت جسمی و روانی خود با خواب بهتر و انجام ورزش مناسب روزانه مراقبت کنید.

برای ورزش روزانه، نیازی به رفتن به کلپ نیست. انجام مستمر چند حرکت کششی و هوازی ساده پس از بیدارشدن، تاثیرات شگرفی بر زنده‌گی‌تان می‌گذارد، سبب ایجاد روحیه مثبت و حتی صبر بیشتری می‌شود و کمک می‌کند در هر جنبه‌ای از زنده‌گی عملکرد بهتری داشته باشید.

تغذیه مناسب در اولویت

غذا سوخت بدن بوده و تغذیه خوب یکی از کلید‌های زنده‌گی بهتر و باکیفیت است. با مصرف یک رژیم غذایی مناسب سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانید سلامت خود را بهبود ببخشید. چنین رژیم مغذی‌ای سلامت شما را بهتر می‌کند. این تندرستی باعث می‌شود پرانرژی‌تر شوید و در طول روز احساس مثبت بیشتری داشته باشید. یک رژیم غذایی سالم برای سلامت روان شما نیز مفید است.

کنترل آنچه می‌خوریم، خصوصاً در لحظات سخت زنده‌گی مهم‌تر است. برای مثال زمانی که عصبانی هستید، ممکن است به دنبال تنقلات ناسالم بروید یا لحظات غمگین خود را با انواع مواد غذایی آماده و فست‌فود‌ها التیام بخشید. این رفتار‌ها نه ‌تنها حالتان را بهتر نمی‌کند، بل صدمات جبران‌ناپذیری به بدن‌تان وارد می‌کند.

افکار خود را کنترل کنید

احساسات و عواطف بخشی از انسان بودن است. پس، از همۀ آن‌ها استقبال کنید. آن‌ها چیز‌هایی را در مورد خودتان به شما می‌گوید که ممکن است متوجه آن‌ها نشده باشید.

هر چه بیشتر از افکار خود آگاه باشید، کنترل بیشتری بر زنده‌گی خواهید داشت. بگذار بیاید و برود. انکار احساسات منفی راه درستی برای مقابله با آن‌ها نیست. هرچه بیشتر آن‌ها را نادیده بگیرید، رسیده‌گی به آن‌ها در آینده سخت‌تر می‌شود. به یاد داشته باشید که بهترین راه برای مقابله با احساسات منفی این است که آن‌ها را بپذیرید، روی آن‌ها کار کرده و آن‌ها را رها کنید. کنترل افکار نیاز به زمان و تلاش دارد. آن‌ها را یادداشت و بررسی کنید. زمانی که احساس خستگی یا اضطراب می‌کنید، چند نفس عمیق بکشید.

در آخر باید یادآور شویم، اگر میخواهید جرقۀ مثبتی در زنده‌گی‌تان اتفاق بیفتند، پس کارهای فوق را انجام دهید. پس از مدتی متوجه خواهید شد که این عوامل تاثیرات مثبت زیادی را در زنده‌گی روزمره به وجود می‌آورد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق