خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

محصولات افغانستان به بازارهای چین راه یافتند

یونس مهمند، دیگر هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری حکومت سرپرست با اشاره به آغاز پروازها میان کابل و شهر «ارومچی» چین گفت با گشایش این کریدور هوایی برخی از محصولات کشاورزی افغانستان به موقع به بازارهای چین راه یافته‌اند.

از سوی دیگر عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست نیز گفت رقم صادرات کشور در سه ماه اول سال جاری 5.2 درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وی افزود هرچند سال 1401 تاجران افغانستانی به ارزش 2 میلیارد دالر کالا به خارج صادر کرده‌اند، اما توقع می‌رود که این رقم در سال جاری افزایش یابد.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت خاطر نشان کرد بیشتر اقلام صادراتی افغانستان را میوه تازه، میوه خشک، گیاهان دارویی، قالی و زعفران تشکیل می‌دهند که بیشتر به کشورهای هندوستان، پاکستان، چین، ایران و کشورهای عربی صادر شده است.

 اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری نیز اعلام کرد حکومت کنونی باید سهولت‌هایی را برای تاجران فراهم کند تا میزان صادرات این کشور بیشتر افزایش یابد.

خانجان الکوزی، عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفت بازارهای جهانی به محصولات کشاورزی افغانستان نیاز دارند و فعال شدن کریدورهای هوایی در افزایش صادرات این کشور سودمند است.

هندوستان، ازبیکستان، تاجیکستان، امارت متحده عربی، چین، ایران، عراق، ترکیه، قزاقستان در رده‌های بعدی کشورهای قرار دارند که افغانستان در سال 1401 بیشترین صادرات را داشته است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق