خبرهای مرتبط

جمع

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

وقوع انفجار در پیشاور هفت زخمی برجای گذاشت

مقام‌های صحی و امدادی پاکستان می‌گویند که در پی...

طالبان: نشست‌های مخالفان در کشورهای منطقه غیرقانونی است

معاون وزیر خارجۀ طالبان در واکنش به برگزاری نشست‌های...

بازگشت میزان هزینۀ خدمات قنسولی سفارت افغانستان در تهران در پی واکنش‌ها

دو روز پس از افزایش بی‌سابقه خدمات قنسولی سفارت افغانستان در تهران و واکنش‌های منفی با این اقدام، این تعرفه‌ها به میزان قبل بازگشت.

روز شنبه، اول میزان برخی گزارش‌ها از سفارت افغانستان در تهران حاکی از افزایش بدون مقدمه، بی‌سابقه و چند برابری هزینه برخی خدمات قنسولی از جمله تعرفه صدور نکاه‌خط، تثبیت هویت و گواهی‌های متفرقه بود.

خبرگزاری آوا دراین‌باره نوشت: بر اساس گزارش‌ها، مراجعه‌کنندگان به سفارت افغانستان در تهران شاهد افزایش بی‌سابقه و بی‌‎مقدمه برخی خدمات قنسولی این سفارت تا 500 درصد بودند. بر اساس تغییراتی که از اول سنبله اعمال شده بود، تعرفه عقدنامه از 50 به 200 دالر (4 برابر)، گواهی متفرقه از 30 به 50 دالر و تثبیت هویت از 10 به 50 دالر (5 برابر) افزایش یافته بود.

این در حالی است که بر اساس تخفیف قبلی وزارت خارجۀ حکومت سرپرست، هزینۀ صدور پاسپورت الکترونیک 150 دالر و تمدید آن، 20 دالر تعیین شده است.

این رسانه افغان در ادامه گزارش آورده است: افزایش 5 برابری تعرفه‌ها با نارضایتی شدید مهاجرین و مراجعه‌کنندگان به این سفارت همراه بود و فضای مجازی و صفحات اجتماعی در دو روز گذشته مملو از واکنش‌های منفی به این اقدام بود، در شرایطی که وضعیت اقتصادی و معیشتی خانواده‌های مهاجر از یک طرف و تعداد بالای جمعیت خانواده ها از طرف دیگر، عملاً پرداخت چنین هزینه‌ای را برای آن‌ها غیرممکن ساخته بود. این افزایش تعرفه‌ها برای یکی دو روز در سفارت افغانستان اعمال شد و مراجعه کنندگان مجبور به پرداخت این هزینه گزاف شدند، اما بسیاری از انجام کار خود در سفارت منصرف شده و دست خالی برگشتند.

اما دو روز پس از این اقدام و واکنش‌های گسترده مردمی به آن، منابع در سفارت افغانستان در تهران و همچنین مهاجرین مراجعه‌کننده تأیید می‌کنند هزینه تعرفه خدمات به حالت قبل برگشته و افزایش 5 برابری این هزینه لغو شده است.

پیش از این، قنسولگری افغانستان در مشهد نیز این افزایش هزینه خدمات را رد کرده بود.

نمایندگان مهاجرین در ایران در سال‌های گذشته همواره خواهان کاهش هزینه‌های خدمات قنسولی سفارت بوده، به خصوص با توجه به افزایش چند برابری ارزش دالر در برابر ریال ایران، خواهان دریافت این هزینه‌ها بر اساس واحد پول ایران هستند، موضوعی که تاکنون از سوی دولت گذشته و هیئت حاکمه کنونی در افغانستان تأیید نشده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق