خبرهای مرتبط

جمع

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

وقوع انفجار در پیشاور هفت زخمی برجای گذاشت

مقام‌های صحی و امدادی پاکستان می‌گویند که در پی...

طالبان: نشست‌های مخالفان در کشورهای منطقه غیرقانونی است

معاون وزیر خارجۀ طالبان در واکنش به برگزاری نشست‌های...

قصر سفید: برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان نداریم

قصر سفید می‌گوید که حکومت سرپرست در افغانستان بر خلاف خواسته‌های جهان و وعده‌هایش در حرکت هست که این کار فاصله را با مشروعیت بین‌المللی بیشتر می‌سازد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید اواخر روز دوشنبه به رسانه‌ها گفت که ایالات متحده هیچ برنامه‌ای ندارد که بر اساس آن حکومت سرپرست در افغانستان را به رسمیت بشناسد.

به گفتۀ او: «ما طالبان را به رسمیت نشناخته‌ایم. در حال حاضر برنامه‌ای برای این کار وجود ندارد. اگر طالبان می‌خواهند به رسمیت شناخته شوند، باید به طور مشروع به تعهداتی که در قبال جامعۀ بین‌المللی در رابطه به نحوه حکومت‌شان، به‌ویژه رفتار با دختران و زنان داده‌ اند، عمل کنند. در حال حاضر نه تنها این کار را نکرده اند، بلکه برعکس عمل کرده اند. به همین دلیل برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان وجود ندارد.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست به سوال رادیو آزادی در این باره پاسخ نداد، اما اخیراً در گفت‌وگو با رسانه‌ها بار دیگر از جامعۀ جهانی خواست تا حکومت کنونی‌شان را به رسمیت بشناسد.

بیش از دو سال از تسلط مجدد امارت اسلامی بر افغانستان می‌گذرد، اما با وجود اینکه نماینده‌گان خود را در سطح دیپلماتیک به برخی کشورها فرستاده‌اند، اما هیچ کشوری در جهان حکومت آنها را به رسمیت نشناخته است.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا نیز در پانزدهم ماه اگست سال جاری در روز تکمیل شدن دومین سال حکومت سرپرست در افغانستان، گفت که برقراری روابط گسترده با طالبان تا زمانی که حقوق دختران و زنان از سوی طالبان حفظ و احترام نشود، امکان پذیر نیست.

جامعۀ جهانی به دلیل به رسمیت شناختن حکومت کنونی، خواستار تشکیل حکومت همه‌شمول، احترام به حقوق افغان‌ها به ویژه دختران و زنان و مبارزه دوامدار با تروریزم شده است. اما حکومت سرپرست این مسائل را موضوعات داخلی افغانستان خوانده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق