خبرهای مرتبط

جمع

مراسم تشییع جنازۀ رئیس جمهور ایران به امامت رهبر این کشور برگزار شد

مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور پیشین ایران...

خطر فروپاشی منار جام بر اثر ریزش باران‌های اخیر

ریزش باران‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌های پسین در ولایت...

بیش از یک ماه دیگر نشست دوحه دربارۀ افغانستان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک ماه...

نخست وزیر هند مسلمانان در این کشور را نفوذی توصیف کرد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند به تازه‌گی گفته است...

آمار جان‌باخته‌گان سیل در فاریاب به ۶۶ نفر رسید

مسئولان محلی حکومت سرپرست در فاریاب می‌گویند که شمار...

حمله به نمازگزاران شیعه هرات؛ سازمان ملل خواستار اقدامات فوری محافظتی اهل تشیع در افغانستان شد

یوناما، دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان در پی حمله به نمازگزاران اهل تشیع در هرات، خواستار اقدامات فوری محافظتی در جامعه شیعیان آن کشور شده است.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت سرپرست گفت که در اثر حمله یک فرد مسلح ناشناس با اسلحه خودکار، «کلاشینکوف» شب گذشته (به وقت محلی)، ۶ نفر کشته و یک تن دیگر مجروح شده است.

منابع محلی با انشتار تصاویری از تجمع مردم امروز در هرات عکس یک کودک خوردسال را نیز منتشر کرده‌اند که به قول آن‌ها در اثر این حمله کشته شده است. آن‌ها می‌گویند که دو زن نیز در میان قربانیان بوده‌اند.

امروز شمار زیادی از شیعییان در هرات در مراسم تدفین اجساد کشته شده تجمع کرده و ادامۀ حملات بر جوامع شیعی را «ضعف در تامین امنیت از سوی حاکمیت طالبان خواندند.»

یک روحانی شیعه در این مراسم، خطاب به والی و مقامات حکومت سرپرست در هرات گفت که سال گذشته تعهد به تامین امنیت برای شیعییان داده بودند اما رویداد دیروز نشاندهنده آنست که نباید این موضوع بیشتر از این به فراموشی سپرده شود.

او گفت که اگر این رویدادها پشت سر هم اتفاق بیافتد «جمع کردن آن کار بسیار دشواری خواهد بود.»

در تهاجم مسلحانه به مسجد امام زمان شهرک اندیشه ولسوالی گذره هرات، یک روحانی به نام شیخ جاوید، ملا امام این مسجد نیز کشته شده است.منبع تصویر،TOLO

تا هنوز مشخص نیست چه کسی پشت این حمله بوده است اما در گذشته معمولا شاخۀ خراسان گروه داعش مسولیت این گونه حملات را بر عهده می‌گرفت.

روز گذشته در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در کنار نگرانی از وضعیت حقوق بشری در افغانستان به موضوع امنیت شیعیان و هزاره‌های این کشور پرداخته شد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق