خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

بیش از یک ماه دیگر نشست دوحه دربارۀ افغانستان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک ماه دیگر، سومین نشست دوحه پیرامون افغانستان برگزار خواهد شد.

در خبرنامۀ این سازمان آمده معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد در جریان سفرش به کابل، از مقام‌های امارت اسلامی برای شرکت در نشست سوم دوحه دعوت کرده است.

به گزارش طلوع نیوز، بر بنیاد خبرنامه، معاون این سازمان با شماری از مقام‌های حکومت سرپرست دیدار و محور گفت‌وگوها میان آنان نشست آینده دوحه بوده که از ۳۰ جون تا اول جولای برگزار خواهد شد.

در خبرنامه دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: «خانم دی کارلو درباره چالش‌های گوناگون افغانستان با طرفین گفت‌وگو کرد. در جریان این سفر، شرکای افغان خواستار آن شدند که در هر راهبردی برای مشارکت بین‌المللی، به چالش‌های بشری، توسعه‌ای و اقتصادی که افغانستان با آن روبه‌رو است، توجه شود. معاون دبیرکل درباره وضعیت حقوق بشری در افغانستان به ویژه محدودیت‌های آموزش زنان بحث کرد.»

استفان دوجاریک سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «او از امیرخان متقی وزیر خارجه پیشاپیش دعوت کرد تا در نشست نمایندگان ویژه شرکت کند. هدف این نشست افزایش تعامل بین‌المللی با افغانستان به شیوه‌ای منسجم، هماهنگ و ساختارمندتر است.»

اما ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که شرکت هیات امارت اسلامی در نشست دوحه زیر بحث است و اگر شرایط حکومت سرپرست پذیرفته شود، نماینده آنان در این نشست شرکت خواهد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «معاون سازمان ملل به افغانستان آمده بود، یکی از بحث‌های شان این بود که در نشست دوحه امارت اسلامی شرکت کند و امارت اسلامی این موضوع را گرفته و زیر بحث است و اگر در این نشست شرایط امارت اسلامی را پذیرفت و تصمیم شرکت در آن خواهد گرفت.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی برگزاری نشست سوم دوحه و شرکت هیات امارت اسلامی در آن را برای حل چالش‌های کنونی کشور مهم می‌دانند.

محمد حسن حقیار آگاه مسایل سیاسی گفت: «این نشست بخاطری فراخوانده می‌شود که چالش‌های افغانستان زیر بحث گرفته شود مانند تعامل جهان با امارت اسلامی و دیگر مسایل.»

هاشم الکوزی آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «هر نشستی که درباره مسایل افغانستان، به رسمیت شناختن امارت اسلامی و مسایل دیگر دایر می‌شود صادقانه باشد همه افغان‌ها از آن استقبال می‌کند.»

این درحالی‌ست که دومین نشست دوحه در ۲۹ دلو سال ۱۴۰۲ خورشیدی به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد در شهر دوحه قطر برگزار شده بود.

در آن نشست، نماینده‌های ویژه کشورها برای افغانستان، فعالان مدنی و فعالان حقوق بانوان در آن شرکت کرده بودند؛ اما هیات امارت اسلامی در این نشست به دلیل نپذیرفتن شرایط آنان شرکت نکرد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق